Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zarabianie na kryptowalutach - Jaki podatek? Potrzebna DG?
#1
Witam,
Chciałbym uzyskać informację na temat sposobu opodatkowania zarobku (osoba fizyczna) uzyskanej ze skupu i sprzedaży kryptowalut. Postaram się możliwie najdokładniej wszystko opisać ponieważ jest to mój pierwszy "własny" zarobek, w dodatku przez internet i nie chciałbym czegoś pokręcić.

Otóż na początku stycznia natrafiłem na forum w którym użytkownicy wymieniali się informacjami na temat sposobów zarabiania na kryptowalutach. Sam osobiście nie miałem o tym zielonego pojęcia, ale w końcu z ich polecenia natrafiłem na stronę projektinwestycyjny.pl która to przekierowała mnie na giełdę oferującą inwestowanie w akcje Bitcoina. Dokonałem wpłaty 900zł i ku mojemu zdziwieniu, w krótkim czasie z pomocą przydzielonego do mojego konta opiekuna zarobiłem na czysto 9,5 tysiąca złotych w około 23 dni.

Z tej całej ekscytacji wypłaciłem zarobione pieniądze (w dwóch przelewach po 4,5 i 5 tysięcy) na swoje prywatne konto nie zastanawiając się nawet czy nie powinienem przypadkiem mieć jakiejś działalności gospodarczej. Do tej pory pracowałem na umowę o dzieło dlatego jest to dla mnie ciemna magia.

Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Za zarobione już pieniążki mam odprowadzić jakiś PIT czy od razu założyć DG i z tego tytułu rozliczyć ten przychód? Jeżeli tak to jaką forme opodatkowania mam wybrać? Dodam jeszcze że oczywiście będę starać się kontynuować zarabianie w ten sposób.


Z góry dziekuje za pomoc,
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Eeee nie? Nie trzeba mieć działalności gospodarczej, żeby inwestować w wirtualne waluty, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.
Odpowiedz
#3
No to prawda, że nie trzeba, ale z drugiej strony jeżeli masz możliwość to skorzystaj z pomocy profesjonalistów. W moim przypadku był to Doradca Finansowy Wałbrzych i okolice są bogate w takich specjalistów więc myślę, że warto. Co prawda moja inwestycja była w co innego niż kryptowaluty, ale mimo wszystko zaciągnąłem porad i skorzystałem z jego wiedzy. Było warto.
Odpowiedz
#4
Ja bym się nie pakowała w kryptowaluty. Moim zdaniem dużo bezpieczniejsze jest inwestowanie na przykład w fundusze inwestycyjne. Zresztą polecam i Wam zainteresować się tym tematem na stronie http://openid.pl/rozne-formy-inwestowani...a-decyzja/.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości